Är ni en förening, en klubb eller har ni en tjänst som bara är till för vissa kunder? Nu kan ni låsa bokningssidan så att bara inloggade medlemmar kan se och boka era tider.
Så ser det ut för besökaren
När inställningen är på möts besökaren av en inloggningsruta i stället för bokningssidan. Medlemmen loggar in med sin e-postadress eller sitt kundnummer och sitt lösenord, och kommer sedan direkt till sidan hen ville se.
Har medlemmen glömt sitt lösenord finns en länk för att välja ett nytt.

Så slår du på det
- Gå till Meny > Inställningar > Bokningssidan.
- Under Kundkonto & Mina sidor väljer du Kundkonto på.
- Under Skydda bokningssidan med inloggning väljer du Ja, inloggning krävs.
- Klicka på Spara inställningar.

Hur får medlemmarna ett lösenord?
Varje medlem behöver ett kundkort med ett lösenord. Öppna kunden under Kunder och klicka på Skicka återställningslänk. Då får medlemmen ett mejl och kan välja ett eget lösenord. Du kan också skriva in ett nytt lösenord själv när du redigerar kunden.
Bra att veta
- Inloggningen gäller hela bokningssidan.
- Kundkonto behöver ingå i ert abonnemang.
- Du som är inloggad i administrationen kommer alltid åt bokningssidan, så att du kan kontrollera hur den ser ut.